Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ulanów - pomnik Chrystusa Króla

Galeria: Ulanów Włącz pokaz slajdów

 
Ulanów - pomnik Chrystusa Króla

Tytuł zdjęcia: Ulanów - pomnik Chrystusa Króla


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-08-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 3  Odsłon: 4892 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pomnik ten stoi na obrzeżach miasteczka w miejscu, w którym jak głosi stara legenda znajdowała się szubienica. Wieszano na niej opryszków i złodziei i podobno odwiedzają go duchy. Budowa pomnika wyszła z inicjatywy księdza proboszcza Józefa Lizaka. Ufundowany został z darów mieszkańców miasteczka i emigrantów z USA. Postawienie pomnika nastąpiło w dniu 28 listopada 2001 roku. Chrystus ma rozłożone ramiona, skierowane do wszystkich mieszkańców, mając ich w swojej opiece. Na pomniku widnieje wielki napis: "Przyjdźcie do mnie wszyscy".
Miejscowość: Ulanów
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Ulanów

Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.

Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.

W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.

Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ulanów - pomnik Chrystusa Króla
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych