Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ulanów - flisackie tratwy na Sanie

Galeria: Ulanów Włącz pokaz slajdów

 
Ulanów - flisackie tratwy na Sanie

Tytuł zdjęcia: Ulanów - flisackie tratwy na Sanie


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-08-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5572 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Ulanów
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Tagi: mosty rzeki  
Schowaj mapę

Ulanów

Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.

Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.

W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.

Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ulanów - flisackie tratwy na Sanie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Oj tak, tu życie toczy się w ciszy, bardzo wolno i leniwie, jedynie San wartko płynie obok miasteczka. No chyba, że flisacy narobią huku i wystrzelą ze swej ogromnej pukawki:) Krajobrazy są tu przepiękne, a historia regionu bardzo bogata. Dziś flisacy nie płyną już do Gdańska, lecz wożą po Sanie turystów. Takie to życie w tym Ulanowie:)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-11-29  11:26:07
Z ogromną przyjemnością połaziłem po zapomnianym Ulanowie ! Moje gratulacje, za spojrzenie, ujecia, penetracje tej flisackiej osady. Miasta skad tratwami flisacy wędrowali az do Gdańska, A potem wracali do Ulanowa pieszo. Mało kto trafia tutaj z Polski,a zestaw - bogaty ! - udowadnia, ze warto zabłądzić do położonych na uboczu osadw kt órych historia ułożyła się wygodnie na plecach i chrapie w najlepsze. Znakomity cykl !!!!

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-28  19:49:38
zobacz wszystkie komentarze w serwisie