Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ulanów - flisackie tratwy na Sanie

Galeria: Ulanów Włącz pokaz slajdów

 
Ulanów - flisackie tratwy na Sanie

Tytuł zdjęcia: Ulanów - flisackie tratwy na Sanie


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-08-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4447 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ulanów flisactwem stoi. To tutaj znajdował się najsilniejszy niegdyś ośrodek flisacki w Polsce i jedyny w naszym kraju cech flisacki. U ujścia Tanowi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana „palem”, która z czasem urosła do rozmiarów sporej wielkości portu obsługującego rozległe tereny Ziemi Bełskiej, Podola oraz Ziemi Czerwińskiej. Dzisiaj tradycje flisackie pielęgnowane są przez sporą część mieszkańców miasteczka, a zwłaszcza przez członków Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pod wezwaniem Św. Barbary. Każdego roku odbywają się w Ulanowie Ogólnopolskie Dni Flisactwa, a tutejsi flisacy organizują spławy tratwami po rzekach całej Polski i nie tylko.
Miejscowość: Ulanów
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Tagi: mosty rzeki  
Schowaj mapę

Ulanów

Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.

Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.

W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.

Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ulanów - flisackie tratwy na Sanie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych