Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: PrzybińWłącz pokaz slajdów

Pozostałości starego cmentarza
Przybiń

Przybiń

miejscowość

Przybiń - wieś w woj. wielkopolskim, pow. leszczyński, gm. Rydzyna. Wieś w XVI w. należała m.in. do Drzewieckiego, Przybińskiego, Pawłowskiego i Bojanowskiego. W XVIII w. była własnością Nieżychowskiego, Bojanowskiego. W 1827 r. Bojanowski sprzedał dobra w ręce Jackela, następnie przeszły one w ręce Berka, Käklera i Martiniego. W 1919 r. wieś została kupiona przez Flisiewiczów, którzy mieszkali tu do 1946 r.

Na terenie miejscowości znajduje się dwór wzniesiony w 1910 r. na miejscu starszego obiektu. Budynek dwukondygnacyjny, na planie prostokąta, nakryty dachem mansardowym z wystawkami. Na osi fasady trzyosiowy ryzalit, poprzedzony portykiem w porządku doryckim, z tarasem. Ryzalit zamknięty półkolistym przyczółkiem, podobny w portyku, ich pola wypełnione są motywami secesyjnymi.

Przy dworze zabudowa folwarczna z II poł. XIX w. z ciekawym gołębnikiem. W bliskiej okolicy Park krajobrazowy (pow. 1,5 ha) założony w XIX w. z jesionem, kasztanowcem, dębem, lipą. Kasztanowcowa aleja, której towarzyszą dwa stawy.