Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Bystrzyca KłodzkaWłącz pokaz slajdów

Pełnia księżyca w Sudetach - Kwiatowy Księżyc
Bystrzyca Klodzka - Rynek
Bystrzyca Klodzka
Bystrzyca Klodzka
Leśny strumyk w zimowej aurze
Królik na wypasie
Rynek wieczorną porą
Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej
Gąsiennica
Pomnik Trójcy Świętej w Bystrzycy Kłodzkiej
Pomnik Trójcy Świętej w Bystrzycy Kłodzkiej
Krzyż przy kościele w Bystrzycy Kłodzkiej
Panorama miasta nocą
Wędrując na Grodziec803
Zdobywając Suchoń964
Szlak Jana Nepomucena - Jan koło mostu na Placu Szpitalnym w Bystrzycy Kłodzkiej
Spacerkiem po mieście.
Spacerkiem po mieście.
Spacerkiem po mieście.
Spacerkiem po mieście.
Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka

miejscowość

Bystrzyca Kłodzka leży u zbiegu Nysy Kłodzkiej i Bystrzycy, od jej zachodniej strony malują się Góry Bystrzyckie, od wschodniej zaś Masyw Śnieżnika. Przylega do stromych zboczy dolin, co przydaje jej niezapomnianego uroku. Mimo że jest niewielkim miastem, znajdziemy w niej wiele ciekawostek. Po pierwsze w Bystrzycy zachował się średniowieczny układ przestrzenny, a wraz z nim resztki średniowiecznych fortyfikacji pochodzących z początku XIV w. Długi odcinek ciągnie się nad ulicą Międzyleską. Z dawnych umocnień przetrwały ponadto trzy wieże - Bramy Wodnej, Bramy Kłodzkiej oraz Rycerska.

Ważne punkty na trasie wycieczkowej po Bystrzycy Kłodzkiej stanowią trzy place targowe - Rynek, Mały Rynek (urzekający w swym ascetyzmie) oraz plac św. Ducha. Mnóstwo tu zabytkowych kamienic - renesansowych, barokowych i klasycystycznych, z których najstarsza pochodzi z 2 poł. XVI w. Wiele z nich było odbudowywanych lub wręcz budowanych na nowo, jako że fala pożarów doszczętnie zniszczyła oryginały. Neorenesansowy Ratusz również powstał w miejscu wcześniejszych gotyckiego i renesansowego.

Z budowli sakralnych uwagę zwracają za to kościół parafialny św. Michała Archanioła i barokowa kaplica św. Floriana wzniesiona na Górze Parkowej (w ołtarzu umieszczono relikwie św. Floriana sprowadzone tu w XVIII w. z Krakowa), która jest przy okazji doskonałym punktem obserwacyjnym. Rozciąga się z niej piękna panorama miasta i okolicy.

Wspinaczka na Górę Parkową to pierwsza z możliwości "wycieczkowych". Z Bystrzycy Kłodzkiej można wyruszyć w kilka ciekawych tras, między innymi na przełęcz Spaloną i do schroniska Jagodna, do wsi Zalesie, gdzie znajduje się barokowy kościółek św. Anny a w nim zabytkowe polichromie z tego okresu, czy Fortu Wilhelma.