Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Uśpiona biała dama z Dukli

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Uśpiona biała dama z Dukli

Tytuł zdjęcia: Uśpiona biała dama z Dukli


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4099 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Amalia drzemie. Amalia odpoczywa po motanych z taką lubością intrygach. Amalia Mniszech, biała i pozornie zimna dama, śpi wiecznym snem w kaplicy w kościele Marii Magdaleny w Dukli. Zastygła na przecudnej urodzie katafalku wykutym w białym i czarnym marmurze. Dłutem po mistrzowsku posłużył się w 1773 roku lwowianin Jan Obrocki. Zastygła w milczeniu, nie przerzuca niecierpliwie stronic ulubionej książki. Na tamten, lepszy świat odeszła młodo. Oficjalnie zmarła na nie uleczalną tuberkulozę. Po kątach szeptano jednak, że łyknęła truciznę.
Miejscowość: Dukla
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Lustra na ścianach kaplicy zwielokrotniają jej sen....Pewnego dnia książka wypadnie z rąk. Amalia w falbankach i kokardach obudzi się...Przejdzie w pantofelkach na drugą stronę jednego ze zwierciadeł, aby odkupić swoje grzechy i grzeszki. Rozsuną się kotary czasu. Woda życia znajdzie sobie zupełnie nowe koryto i będzie je pogłębiać w miejscu, gdzie teraz tylko ugór i perzyna zapomnienia... - " taki myk", jak mówi pewien zaprzyjaźniony nastolatek. :-)

Autor: Anna Miszalska-Gąsienica   Dodano: 2009-12-20  20:53:59
zobacz wszystkie komentarze w serwisie