Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gdanisko w Kowalewie Pomorskim

Galeria: Kowalewo Pomorskie Włącz pokaz slajdów

 
Gdanisko w Kowalewie Pomorskim

Tytuł zdjęcia: Gdanisko w Kowalewie Pomorskim


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2014-12-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3441 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dokładnych danych nie ma w żadnych dostępnych archiwach, ale prawdopodobnie dopiero po roku 1235 w Kowalewie, Krzyżacy założyli pierwszą warownię. I chociaż była drewniana to i tak powstrzymała oblężenie Bartów, czyli pruskiego plemienia. Ale już w 1275 r., kiedy pod dowództwem Skomanda, Prusowie ponownie zaatakowali - drewniany zamek został doszczętnie zniszczony. Komtur Rudolf natychmiast przystąpił do jego odbudowy. Tym razem postanowiono, że będzie murowany z czerwonej cegły. Gdy w 1330 r. na skutek oryginalnej technik walki, jaką zastosował komtur Herman von Oppen, Władysław Łokietek po czterech dniach oblężenia nie zdobył zamku - zniechęcony do dalszej walki odjechał w poczuciu, że został pokonany. Na zdjęciu: Gdanisko - fragment murowanego zamku krzyżackiego, jaki pozostał do dnia dzisiejszego w Kowalewie Pomorskim.
Tagi: gotyk zamki  
Schowaj mapę

Kowalewo Pomorskie

Kowalewo Pomorskie - to niewielkie miasteczko w woj. kujawsko-pomorskim, oddalone od Torunia o około 25 - 30 km. Położone jest nad Strugą Młyńską w południowej części Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego.

W 1231 r. gród o nazwie Kowalewo, należał do Zakonu Krzyżackiego i to oni wybudowali tutaj zamek: najpierw drewniany, a po jego zniszczeniu w 1275 r. - murowany. W tym samym roku Kowalewo otrzymało prawa miejskie, ale w latach 1833 - 1929 pozbawiono je tych praw.

Gdy w 1410 r. komtur kowalewski Nicolas von Vitz poległ w bitwie pod Grunwaldem, miejscowość tę otrzymał podkanclerz koronny - Mikołaj Trąba. W 1422 r., gdy wojska króla Jagiełły i księcia Witolda nacierały na kowalewską warownię, komtur Marcin von Kemnete, który w tym czasie dowodził zamkiem, zdecydował się spalić miasto.

W 1466 r., w wyniku pokoju toruńskiego, Kowalewo powróciło do Polski, ale w latach 1772 - 1920 znowu znalazło się w obcych rękach, bo pod zaborem pruskim.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Gdanisko w Kowalewie Pomorskim
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Szkoda, że nie ma zamku, bo musiał być piękny. Dzięki za opis Leszku :)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2014-12-17  10:55:17
Fantastyczny i, jak widać, fotogeniczny obiekt.

Autor: Michał P   Dodano: 2014-12-17  09:14:01
zobacz wszystkie komentarze w serwisie