Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Łążek ChwałowskiWłącz pokaz slajdów

Młyn w Łążku Chwałowskim. Widok od stronny rzeki Sanny
Wnętrze młyna. Łążek Chwałowski
Wnętrz młyna. Łążek Chwałowski
Wnętrz młyna. Łążek Chwałowski
Bardzo dobrze zachowane wyposażenie starego młyna. Łążek Chwałowski
Mostki na Sannie. Łążek Chwałowski
Wnętrze starego młyna. Łążek Chwałowski
Drzwi do młyna. Łążek Chwałowski
Stary młyn. Łążek Chwałowski
Stary młyn. Łążek Chwałowski
Łążek Chwałowski

Łążek Chwałowski

miejscowość

Łążek Chwałowski (Łążek Chwałowski, Łążek Mały, Łążek Mniejszy) - miejscowość w gminie Radomyśl nad Sanem, w kompleksie Lasów Lipskich nad rzeką Sanną. Powstanie Łążku miało miejsce w XVII wieku.

W czasie zaborów wieś podzieliła granica austriacko- rosyjska. Część Łążku po stronie austriackiej została nazwana Łążkiem Chwałowskim (często także spotykana jest nazwa Łążek Chwałowicki), a po stronie rosyjskiej Łążkiem Zaklikowskim. W tym czasie w wiosce był posterunek meldunkowy i tędy prowadził ruchliwy trakt z Królestwa do Galicji. W roku 1785 osada liczyła 52 mieszkańców, a w roku 1914 już 235, w roku 1938 składała się z 34 gospodarstw.

Podczas II wojny światowej w dniu 02.02.1944 roku wieś wraz z innymi wioskami wokoło Borowa została spacyfikowana. Zabito 86 osób (wg innych źródeł 76-92 osoby), w tym 28 dzieci. Spalonych zostało 66 gospodarstw (111 budynków) wraz z inwentarzem. Na skraju miejscowości znajduje się cmentarz wojenny, na którym pochowani są ofiary pacyfikacji. Oba Łążki w latach siedemdziesiątych XX w. liczyły 77 domów. W roku 1982 było 26 gospodarstw. Obecnie wieś liczy kilkanaście zabudowań w większości nowych budynków ładnie utrzymanych, w których mieszka 114 osób.