Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Łążek ZaklikowskiWłącz pokaz slajdów

W opuszczonej zagrodzie. Lasy Janowskie
Ktoś, kto tu mieszkał odszedł niespodziewanie
Wejście do piwniczki - ziemianki. Łążek Zaklikowski
Stary sprzęt gospodarczy. Na pierwszym planie młynek do zboża
Młyn z lat trzydziestych przerobiony na tartak, obecnie już nieczynny. Łążek Zaklikowski
Stary dom. Łążek Zaklikowski
Dawna wiejska zabudowa. Łążek Zaklikowski
Okno na podwórze.
Łążek Zaklikowski

Łążek Zaklikowski

miejscowość

Łążek Zaklikowski (Łążek Polski, Łążek Wielki, Łążek Większy) - miejscowość położona w powiecie stalowowolskim, w gminie Zaklików, nad rzeką Sanną wśród Lasów Lipskich. Powstanie Łążku miało miejsce w XVII wieku.

W czasie zaborów wieś podzieliła granica austriacko-rosyjska. Część Łążku po stronie rosyjskiej została nazwana Łążkiem Zaklikowskim, a po stronie austriackiej Łązkiem Chwałowskim (często także spotykana jest nazwa Łążek Chwałowicki). W tym czasie w wiosce był posterunek pograniczny oraz przykomórek celny i tędy prowadził ruchliwy trakt z Królestwa do Galicji.

W roku 1885 osada liczyła 19 domów, w latach 1916- 1918 mieszkało tutaj 122 mieszkańców. W roku 1938 we wsi znajdowało się 75 domów. Podczas II wojny światowej w dniu 02.02.1944 roku wieś wraz z innymi wioskami wokoło Borowa została spacyfikowana. Zginęło 191 osób w tym 105 dzieci (inne źródła podają, że zginęło od 141 do 217 osób w tym około 32-68 dzieci). Spalonych zostało 47 gospodarstw.

Na skraju miejscowości znajduje się pomnik upamiętniający ofiary minionej wojny. Oba Łążki w latach siedemdziesiątych XX w. liczyły 77 domów, a w samym Łążku Zaklikowskim mieszkało około 120 mieszkańców. W roku 1982 było 30 gospodarstw. Obecnie wieś liczy kilkanaście domów rozrzuconych wzdłuż drogi , w większości są to drewniane domy, z których częśc pełni rolę domków letniskowych.

Obecnie wieś liczy 84 mieszkańców. W przysiółku Łążek Tartak (około 12 domów w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku) przy drodze do Ireny zachował się młyn z lat trzydziestych przerobiony na tartak.