Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gross Tychow - Modrolas - niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników alianckich.

Galeria: Modrolas Włącz pokaz slajdów

 
Gross Tychow - Modrolas - niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników alianckich.

Tytuł zdjęcia: Gross Tychow - Modrolas - niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników alianckich.


Autor: Henryk Dymczyk
Data dodania: 2015-05-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 390 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: odręczny rysunek wykonany przez jednego z amerykańskich polotów ,więźniów stalagu- Leonarda E.Rose. Rysunek ten dostałem drogą mailową od jednego z internautów zamieszkujących na terenie Niemiec w celu przetłumaczenia i wstawienia na portalu ,którego wówczas /2012r/ byłem moderatorem. Nie chciałem się zgodzić na niektóre wpisy w prowadzonym portalu, odebrano mi wówczas jego moderowanie[moderować:1-czuwać nad właściwym przebiegiem dyskusji; sterować, kierować dyskusją;2- łagodzić napięcia pomiędzy ludźmi] a rysunki nigdy potem się na tym portalu nie pojawiły (tak jest do dzisiaj). Następny rysunek jest taki sam,jednak przetłumaczony przeze mnie . Tam też podam informację o autorze rysunku oryginalnego....>>> ..............................................Obóz znajduje się w centrum lasu i składał się z przedobozu (vor lager)-murowane budynki koszarowe dla niemców,szpital i magazyny. Było 4 podobozy -A,B,C,D.W każdym podobozie było 10 drewnianych baraków (pokazane na zdjęciu -numery w zaznaczonych kółeczkach). W każdym baraku było 10 pomieszczeń do spania na 2-3 kondygnacyjnych łóżkach. Pomieszczenie mieściło do 24 jeńców (później tego nie przestrzegano ,było więcej i spali dodatkowo na ubitej podłodze). W baraku były dwie latryny,które można było używać tylko po zmroku. W dzień podobóz posiadał dwie latryny na wolnym powietrzu (obsługa bieżąca latryn należała do jeńców radzieckich którzy po osuszeniu ich, ekskrementy rozrzucali na polach uprawnych poza terenem obozu ).Ujęć wodnych w podobozach było również dwa,woda nigdy nie była badana a mimo tego nikt nie zachorował z tego powodu ,tylko zbyt duża jej racjonalizacja powodowała zawszawienie i zapchlenie więźniów.
Miejscowość: Modrolas
Województwo: zachodniopomorskie
 
Schowaj mapę

Modrolas

Modrolas (niem. Mandelatz) - osada. województwo zachodniopomorskie powiat białogardzki gmina Tychowo. Osada jest siedzibą sołectwa w skład którego wchodzi osada Skarszewice. Według danych UM, na dzień 31 grudnia 2014 roku osada miała 74 stałych mieszkańców. Zabytki: # Stalag Luft IV, obóz jeniecki zestrzelonych lotników alianckich założony w 1944 r. przez Niemców # pomnik zbudowany z trzech głazów narzutowych. Środkowy z nich przedstawia twarz lotnika na tle śmigła samolotowego, poniżej napis Obóz jeńców wojennych lotników alianckich 1944-1945, na głazach bocznych tablice z opisem w językach - angielskim i polskim; znajduje się na terenie dawnego obozu # Izba Pamięci, w której gromadzone są dokumenty i pamiątki po lotnikach, znajduje się w pobliskim Tychowie.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Województwo: Gross Tychow - Modrolas - niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników alianckich.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych