Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipnica Murowana - stawianie palmy

Galeria: Lipnica Murowana Włącz pokaz slajdów

 
Lipnica Murowana - stawianie palmy

Tytuł zdjęcia: Lipnica Murowana - stawianie palmy


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-04-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2904 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Odbywający w Lipnicy Murowanej konkurs na najwyższą palmę przyciąga rzesze okolicznych mieszkańców i turystów. To spektakl jedyny w swoim rodzaju. Najważniejszym zadaniem jest postawienie przyniesionych przez siebie plam. Największe z nich mierzą ponad 30 metrów i ważą blisko 300 kilogramów.
Miejscowość: Lipnica Murowana
Kraina: Pogórze Wiśnickie
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Co roku na tutejszym rynku odbywa się słynny konkurs wielkanocnych Palm - najbardziej spektakularny obrządek ludowy okresy świąt Wielkiej Nocy w naszym kraju. Skalę tego święta oddają rozmiary wielkanocnych drzewek sięgających ponad 30 metrów!

Miasteczko zachowało średniowieczny układ przestrzenny z czworobocznym rynkiem otoczonym pięknymi parterowymi domami z XVIII i XIX wieku, z naczółkowymi dachami i podcieniami. Pośrodku rynku, na wysokiej kolumnie, stoi XIX-wieczna figura bł. Szymona z Lipnicy.

Ponad parterową zabudową góruje kościół św. Andrzeja z 1364 roku, w którym znajduje się bardzo cenny posąg Matki Bożej z ok. 1420 roku. Niedaleko od niego wznosi się druga lipnicka świątynia - barokowy kościół bł. Szymona.

Jednak najcenniejszy zabytek miasteczka znajduje się na niedalekim cmentarzu. Jest to drewniany kościółek św. Leonada z  XV wieku, otoczony otwartymi sobotami. W 2003 roku wraz z 5 innymi małopolskimi kościółkami został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W jego wnętrzu znajdują się n niezwykle cenne polichromie: gotycka z 1502 r., renesansowa z ok. 1600 r. i barokowa z 1711 r.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipnica Murowana - stawianie palmy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych