Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Architektura drewniana - okienka. Lanckorona

Galeria: Lanckorona Włącz pokaz slajdów

 
Architektura drewniana - okienka.  Lanckorona

Tytuł zdjęcia: Architektura drewniana - okienka. Lanckorona


Autor: Halina
Data dodania: 2010-02-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 7  Odsłon: 4097 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Lanckorona
Kraina: Małopolska
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Lanckorona

Lanckorona jest niewielką, malowniczą wsią położoną na Pogórzu Karpackim, znajdującą się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.  Niektórzy nazywają ją płucami Krakowa – niebo jest tu wyjątkowo przejrzyste a powietrze orzeźwiające i czyste, zaś życie toczy się własnym, niespiesznym tempem. Będąc tu, ma się wrażenie przebywania z dala od wszelkiej cywilizacji, a przecież gwarna stolica Małopolski tuż tuż.

Lanckorona liczy sobie kilkaset lat, jednak przez ten czas znacznie ucierpiała. Mimo że nie odzyskała dawnej świetności, do dziś należy do jednej z najbardziej urokliwych miejscowości w regionie. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny i – szczęśliwie – mnóstwo tak swojskich, urokliwych, drewnianych, kolorowych domków. Wiele krytych gontem, z głębokimi podcieniami. Szczególnie piękne są na rynku (uznanym za najbardziej stromy na Szlaku Bursztynowym).

Niegdyś nad Lanckoroną górował warowny zamek wystawiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. Niestety podczas walk z konfederatami barskimi został niemal doszczętnie zniszczony - zachowały się jedynie jego ruiny, które zobaczyć możemy na szczycie Góry Lanckorońskiej.

Lanckorona jest doskonałym miejscem na weekendowy wypoczynek. Aby go nieco uatrakcyjnić wytyczono dla spacerowiczów kilka tras alejkami i ścieżkami w masywie leśnym Góry Lanckorońskiej. A są to: Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, trasa Na Moczary i Do Dawnego Kamieniołomu łącząca się z Dawnym Traktem Królewskim. Wieś to także dobry punkt wypadowy dla wycieczek – do Krakowa, Wadowic czy w Beskid Makowski. Niedaleko stąd także do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajduje się słynne sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Architektura drewniana - okienka. Lanckorona
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Z wiadomych powodów :) do tej galerii zaglądnęłam w pierwszej kolejności. Takie kadry baaardzo lubię!

Autor: Gosc_serwisu06   Dodano: 2011-02-03  07:34:29
Świetne zdjęcie z bdb światłem, a okienka przypominają mi te ze skansenów... . Do Lanckorony trzeba wybrać się koniecznie.

Autor: piotr55   Dodano: 2010-05-26  09:17:24
zobacz wszystkie komentarze w serwisie