Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LanckoronaWłącz pokaz slajdów

Lanckorona.
Domy przy rynku w Lanckoronie.
Domy drewniane przy rynku w Lanckoronie.
Muzeum w Lanckoronie - Rynek
Lanckorona. Zabytkowa zabudowa rynku.
Lanckorona. Drewniana chata w rynku.
Lanckorona. Drewniane domy w rynku.
Lanckorona. Fragment miejscowości widziany z górnej części rynku.
Lanckorona. Zielona część rynku.
Lanckorona. Widok z rynku.
Lanckorona. Fragment rynku.
Lanckorona. Golgota, autorstwa Juliusza Słabiaka na ścianie kościoła parafialnego.
Lanckorona. Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Lanckorona. Kominek w kawiarence Galeria
Lanckorona. Drewniane domy.
Lanckorona. Zabytkowa zabudowa rynku.
Lanckorona. Fragment rynku.
Lanckorona. Kawiarnia Arka
Lanckorona. Fragment miejscowości.
Lanckorona. Fragment miejscowości.
Lanckorona

Lanckorona

miejscowość

Lanckorona jest niewielką, malowniczą wsią położoną na Pogórzu Karpackim, znajdującą się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.  Niektórzy nazywają ją płucami Krakowa – niebo jest tu wyjątkowo przejrzyste a powietrze orzeźwiające i czyste, zaś życie toczy się własnym, niespiesznym tempem. Będąc tu, ma się wrażenie przebywania z dala od wszelkiej cywilizacji, a przecież gwarna stolica Małopolski tuż tuż.

Lanckorona liczy sobie kilkaset lat, jednak przez ten czas znacznie ucierpiała. Mimo że nie odzyskała dawnej świetności, do dziś należy do jednej z najbardziej urokliwych miejscowości w regionie. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny i – szczęśliwie – mnóstwo tak swojskich, urokliwych, drewnianych, kolorowych domków. Wiele krytych gontem, z głębokimi podcieniami. Szczególnie piękne są na rynku (uznanym za najbardziej stromy na Szlaku Bursztynowym).

Niegdyś nad Lanckoroną górował warowny zamek wystawiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. Niestety podczas walk z konfederatami barskimi został niemal doszczętnie zniszczony - zachowały się jedynie jego ruiny, które zobaczyć możemy na szczycie Góry Lanckorońskiej.

Lanckorona jest doskonałym miejscem na weekendowy wypoczynek. Aby go nieco uatrakcyjnić wytyczono dla spacerowiczów kilka tras alejkami i ścieżkami w masywie leśnym Góry Lanckorońskiej. A są to: Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, trasa Na Moczary i Do Dawnego Kamieniołomu łącząca się z Dawnym Traktem Królewskim. Wieś to także dobry punkt wypadowy dla wycieczek – do Krakowa, Wadowic czy w Beskid Makowski. Niedaleko stąd także do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajduje się słynne sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów.