Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Popiersie Staszica

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Popiersie Staszica

Tytuł zdjęcia: Popiersie Staszica


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2018-03-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1690 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Gdy powołano Królestwo Kongresowe połączone unią personalną z Rosją Carską, (stało się to dopiero po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r.), a w jego skład wszedł także Ciechocinek, ówczesny dyrektor Wydziału Górnictwa i Kruszyw  ksiądz Stanisław Staszic, po rozbiorach i wojnach napoleońskich, chciał unowocześnić Polskę, a że od dawna zajmował się badaniami mineralnych zasobów polskich ziem, dostrzegał możliwości przemysłowego wykorzystania ogromnych pokładów tego słonego kruszcu, który zalegał pod Ciechocinkiem. Dziś uznaje się Staszica za ojca geologii polskiej oraz polskiego górnictwa i hutnictwa. Dużo więcej o Ciechocinku i nie tylko o tężniach, można dowiedzieć się z artykułu pt. Ciechocinek - perła Kujaw - stolica uzdrowiskowa Polski, jaki zamieściłem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4/2017). Polecam tę lekturę. Na zdjęciu: Zbliżenie popiersia Stanisława Staszica; pomnik stoi w ciechocińskim Parku Zdrojowym.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Popiersie Staszica
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych