Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jaś i Małgosia

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Jaś i Małgosia

Tytuł zdjęcia: Jaś i Małgosia


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-07-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 389 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Fontanna Jaś i Małgosia jest nierozerwalnie związana z wizerunkiem Ciechocinka. Gipsowa figurka z postaciami z niezwykle popularnej i lubianej bajki, umiejscowiona jest pośrodku fontanny, a ta umiejscowiona jest na centralnej alei Parku Zdrojowego, obsadzonej lipami krymskimi. Jest to miejsce chętnie wykorzystywane jako tło do pamiątkowych zdjęć. Dziś już mało kto pamięta (lub wie), że początkowo fontanna ta zdobiła plac przed Teatrem Letnim na przeciwko Dworca Kolejowego, dziś już nieczynnego. Na zdjęciu: Jaś i Małgosia pośrodku fontanny w Parku Zdrojowym.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: inne zabytki parki  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jaś i Małgosia
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych