Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Obsypana kwiatami

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Obsypana kwiatami

Tytuł zdjęcia: Obsypana kwiatami


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-07-31
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 355 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na niewielkim wzniesieniu przy przy ul. 3 Maja w Ciechocinku, w pobliżu budynku najstarszych Łazienek, obok źródełka, z którego stale płynie woda, w 1936 roku stanęła figura Matki Boskiej Różańcowej. To zasługa ówczesnego proboszcza  Nikodema Asta. Ale Niemcy w czasie II wojny światowej zniszczyli figurę, natomiast już po wyzwoleniu kraju, Józefa Dukszta  siostra zakonna  ofiarowała parafii nową (na zdjęciu), która stanęła w tym samym miejscu, zastępując brzydkiego krasnala, jakiego postawili tu dla przekory Niemcy. O tym niezwykłym miejscu Edward Stachura wspomina w swojej powieści pt.Cała jaskrawość, a dla Marii Czeskiej-Mączyńskiej, figura była inspiracją do napisania pieśni (trzy zwrotki), do słów których muzykę skomponował Feliks Nowowiejski, przebywający na kuracji w tym mieście.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Obsypana kwiatami
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych