Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dywany kwiatowe

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Dywany kwiatowe

Tytuł zdjęcia: Dywany kwiatowe


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-08-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 353 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1922 roku uchwalono ustawę o uzdrowiskach, na mocy której Ciechocinek został włączony do uzdrowisk państwowych. A ludzi (podobno) dzieli się na trzy grupy: tych, którzy w Ciechocinku już byli; tych, którzy akurat są w tym mieście oraz tych, którzy dopiero przybędą do tego uzdrowiska. To tutaj co roku przyjeżdża około 600 tys. osób, z czego mniej więcej 1/5 stanowią kuracjusze i to oni właśnie do dyspozycji mają około 30 punktów uzdrowiskowo-sanatoryjnych, w których korzystają z dobrodziejstw wody solankowej  pijąc ją, kąpiąc się w niej, ale także podczas inhalacji. Niewątpliwą atrakcją Ciechocinka są dywany kwiatowe (na zdjęciu), na które (ogółem) składa się kilkadziesiąt różnych sadzonek.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: uzdrowiska  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Dywany kwiatowe
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych