Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Galeria: Kalwaria Zebrzydowska Włącz pokaz slajdów

 
Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tytuł zdjęcia: Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej


Autor: JureK
Data dodania: 2010-06-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4644 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski w 1602 r. wystawił akt fundacyjny oraz przekazał teren pod budowę klasztoru bernardynom. Dokument zatwierdził biskup krakowskiego i króla Zygmunta III w 1603 r. Kościół i klasztor, wzniesiono w latach 16041609 według projektu Jana Marii Bernardoniego.W 1609 r. Mikołaj Zebrzydowski przekazał bernardynom złotą figurę Matki Bożej Anielskiej zakupioną w 1590 r. w Loreto i poświęconą przez papieża Sykstusa V, którą umieszczono w ołtarzu głównym. Po śmierci Zebrzydowskiego w 1620 roku opiekunem sanktuarium został jego syn Jan , a następnie Michał , którzy rozbudowali kompleks klasztorny. Ostatnią wielką fundatorką była Magdalena Czartoryska, która powiększyła kościół i ufundowała fasadę oraz wieże przy elewacji frontowej (1702-1720). Po jej śmierci zakończył się okres fundatorów i odtąd źródłami funduszy na rozbudowę Kalwarii stały się ofiary szlachty, duchowieństwa oraz pątników. Przed kościołem jest prostokątny dziedziniec odpustowy z 1624 roku zwany Rajskim Placem. W 1979 r. Papież Jan Paweł II nadał kościołowi głównemu tytuł bazyliki mniejszej.
Miejscowość: Kalwaria Zebrzydowska
Kraina: Małopolska
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Kalwaria Zebrzydowska

Otoczona lasami Kalwaria Zebrzydowska to małe miasteczko położone nad rzeką Skawinką na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego. Jest jednym z najsłynniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Rokrocznie kilkaset tysięcy wiernych i turystów odwiedza bowiem znajdujące się tu sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów.

W skład słynnego kompleksu wchodzą klasztor bernardynów, Bazylika Matki Boskiej Anielskiej oraz zespół 42 kapliczek i kościółków (tzw. Dróżki). Całość datowana na XVII i XVIII w., powstała w stylu manierystyczno-barokowym. W 1999 r. kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Kalwaria Zebrzydowska kojarzona jest z tego powodu przede wszystkim z tłumem pątników, znajdziemy tu jednak także kilka innych obiektów godnych uwagi. Są to ponadstuletni kościół p.w. św. Józefa, Pustelnia Pięciu Braci Polaków z kaplicą św. Marii Magdaleny oraz Pustelnia Św. Rozalii, a przede wszystkim liczne kamienice i drewniane domy, które dotrwały do naszych czasów od I poł. XIX w. Ze względu na dogodne położenie miasteczka bieg rozpoczyna w nim ponadto kilka turystycznych szlaków - z Kalwarii Zebrzydowskiej dotrzemy do Makowa, Myślenic, na Koskową Górę lub przez Babicę i Sularzówkę na Laskowiec.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych