Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Boże Ciało. Kalwaria Zebrzydowska

Galeria: Kalwaria Zebrzydowska Włącz pokaz slajdów

 
Boże Ciało. Kalwaria Zebrzydowska

Tytuł zdjęcia: Boże Ciało. Kalwaria Zebrzydowska


Autor: Renata Helińska
Data dodania: 2009-06-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2596 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1246 r. po widzeniach bł. Julianny z Cornillon. W Polsce po raz pierwszy wprowadził ten zwyczaj biskup Nankier w 1320 r. Od tego czasu, w większości miejscowości naszego kraju, odbywają się uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach , gdzie czytane są fragmenty Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią.
Miejscowość: Kalwaria Zebrzydowska
Kraina: Małopolska
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Kalwaria Zebrzydowska

Otoczona lasami Kalwaria Zebrzydowska to małe miasteczko położone nad rzeką Skawinką na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego. Jest jednym z najsłynniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Rokrocznie kilkaset tysięcy wiernych i turystów odwiedza bowiem znajdujące się tu sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów.

W skład słynnego kompleksu wchodzą klasztor bernardynów, Bazylika Matki Boskiej Anielskiej oraz zespół 42 kapliczek i kościółków (tzw. Dróżki). Całość datowana na XVII i XVIII w., powstała w stylu manierystyczno-barokowym. W 1999 r. kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Kalwaria Zebrzydowska kojarzona jest z tego powodu przede wszystkim z tłumem pątników, znajdziemy tu jednak także kilka innych obiektów godnych uwagi. Są to ponadstuletni kościół p.w. św. Józefa, Pustelnia Pięciu Braci Polaków z kaplicą św. Marii Magdaleny oraz Pustelnia Św. Rozalii, a przede wszystkim liczne kamienice i drewniane domy, które dotrwały do naszych czasów od I poł. XIX w. Ze względu na dogodne położenie miasteczka bieg rozpoczyna w nim ponadto kilka turystycznych szlaków - z Kalwarii Zebrzydowskiej dotrzemy do Makowa, Myślenic, na Koskową Górę lub przez Babicę i Sularzówkę na Laskowiec.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Boże Ciało. Kalwaria Zebrzydowska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych