Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rabka Zaryte, kościół MB Częstochowskiej.

Galeria: Gorce Włącz pokaz slajdów

 
Rabka Zaryte, kościół MB Częstochowskiej.

Tytuł zdjęcia: Rabka Zaryte, kościół MB Częstochowskiej.


Autor: Brygida Kicińska
Data dodania: 2012-07-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2097 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1815 r., wybudowano murowaną kapliczkę do której w 1927 r. dostawiono drewnianą przybudówkę W 1982 r. w miejscu drewnianej przybudówki wymurowano ściany z pustaków i cegieł w ciągu trzech dni i jednej nocy a wszystko bez zezwolenia. Obecny kościół z dwoma potężnymi wieżami wybudowano w 1982 r. Na pamiątkę Roku Jubileuszowego 2000 parafianie ufundowali dzwonnicę z dzwonami o wadze 800, 500,260 kg. wraz z figurą Chrystusa Zbawiciela
Miejscowość: Rabka Zdrój
Kraina: Gorce
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Gorce

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych