Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Obserwatorium astronomiczne na Suchorze

Galeria: Gorce Włącz pokaz slajdów

 
Obserwatorium astronomiczne na Suchorze

Tytuł zdjęcia: Obserwatorium astronomiczne na Suchorze


Autor: Sławomir Kwiecień
Data dodania: 2009-12-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4495 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Podchodząc pod Obidowiec warto chwilę przysiąść na ławeczkach przy rozstaju szlaków i pokontemplować okolicę. Pięknie prezentuje się jedyne w Polsce górskie obserwatorium astronomiczne. Wybudowane w 1986 r. jest własnością WSP w Krakowie, od początku lat dziewięćdziesiątych włączone zostało do światowej sieci obserwatoriów tworzących tzw. teleskop globalny, dzięki której obiekty na niebie mogą być śledzone przez 24 godziny na dobę.
Kraina: Gorce
Województwo: małopolskie
Tagi: niebo  
Schowaj mapę

Gorce

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych