Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rabka Zdrój - kościół p.w. Marii Magdaleny

Galeria: Gorce Włącz pokaz slajdów

 
Rabka Zdrój - kościół p.w. Marii Magdaleny

Tytuł zdjęcia: Rabka Zdrój - kościół p.w. Marii Magdaleny


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-01-31
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4375 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wnętrze kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój, pomimo urządzenia w nim Muzeum Etnograficznego, zachowało wiele ze swej dawnej świetności. Wśród wyposażenia na uwagę zasługują: grupa Ukrzyżowania z XVII wieku dłuta Stanisałwa Gosiny ze Skawy, rokokowe ołtarze boczne i neobarokowy ołtarz główny. Ściany kościółka zdobią polichromie z 1802 r. autorstwa Andrzeja Antałkiewicza, proboszcza parafii rabczańskiej i malarza amatora oraz pozostałości polichromii z 1628 r.
Miejscowość: Rabka Zdrój
Kraina: Gorce
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Gorce

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Następne doskonałe ujęcie krucyfiksu w Twojej galerii... pieknie wyszło.

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-01-31  18:15:32
zobacz wszystkie komentarze w serwisie