Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bacówka PTTK na Maciejowej. Gorce

Galeria: Gorce Włącz pokaz slajdów

 
Bacówka PTTK na Maciejowej. Gorce

Tytuł zdjęcia: Bacówka PTTK na Maciejowej. Gorce


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-02-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3679 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Faktycznie szczyt Maciejowej znajduje się ok. 10 minut na zachód od schroniska, które położone jest w górnych partiach polany Przysłop, na wysokości 852 m n.p.m. Budowa bacówki została zainicjowana w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez ówczesnego pełnomocnika ds. Bacówek PTTK Edwarda Moskałę, faktycznie także twórcy idei budowania w polskich górach tego typu obiektów. Pierwsza bacówka powstała w roku 1975 na Rycerzowej, kolejne na Jaworzcu w Bieszczadach, Krawcowym Wierchu w Beskidzie Żywieckim (obie 1976 r.) oraz Bartnem (1977 r.).
Kraina: Gorce
Województwo: małopolskie
Tagi: schroniska  
Schowaj mapę

Gorce

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych