Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rabka Zdrój. Kościół parafialny św. Marii Magdaleny

Galeria: Gorce Włącz pokaz slajdów

 
Rabka Zdrój. Kościół parafialny św. Marii Magdaleny

Tytuł zdjęcia: Rabka Zdrój. Kościół parafialny św. Marii Magdaleny


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2010-03-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4421 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół parafialny w Rabce został wybudowany w latach 1902-1908 w stylu neogotyckim. Stało się to wówczas, kiedy dotychczasowy drewniany kościół (obecnie Muzeum im. Władysława Orkana) zrobił się za mały, jak na potrzeby rozrastającej się miejscowości. Budowę kościoła prowadził architekt Sławomir Odrzywolski, a konsekrował ją w roku 1923 ks. Bp Anatol Nowak, Sufragan krakowski.
Miejscowość: Rabka Zdrój
Kraina: Gorce
Województwo: małopolskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Gorce

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych