Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rabka Zdrój. Kościół Św. Marii Magdaleny - obecnie siedziba Muzeum Władysława Orkana,

Galeria: Gorce Włącz pokaz slajdów

 
Rabka Zdrój. Kościół Św. Marii Magdaleny - obecnie siedziba Muzeum Władysława Orkana,

Tytuł zdjęcia: Rabka Zdrój. Kościół Św. Marii Magdaleny - obecnie siedziba Muzeum Władysława Orkana,


Autor: Halina
Data dodania: 2014-09-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 2  Odsłon: 1378 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Drewniany Kościół p.w. św. Marii Magdaleny to jeden z ciekawszych zabytków Rabki Zdroju.. Został wzniesiony w 1606 r. staraniem ówczesnych właścicieli Rabki, oraz władz kościelnych. Sama świątynia była kilkukrotnie przebudowywana. Wieża kościoła postawiona na planie kwadratu dźwiga ciężar ogromnej barokowej kopuły. Do jednych z najcenniejszych w Polsce zaliczane są między innymi organy z 1778 r., które niekiedy rozbrzmiewają swoimi dźwiękami popdcvzas koncertów organowych. Wokół kościoła rosną wielowiekowe dęby, lipy i jesiony pamiętające czasy Jagiellonów. Dopiero na początku XX wieku kościół przestał być wykorzystywany do celów kultowych a w 1936 r. zorganizowano w jego wnętrzu muzeum regionalne które do dziś gromadzi eksponaty z terenu zamieszkiwanego przez Zagórzan. Ekspozycja muzealna została zorganizowana w czterech przestronnych salach urządzonych w przyziemiu wieży kościoła  prezentujemy tutaj wystawę garncarstwa, pasterstwa, stroju oraz dawnej rzeźby ludowej.
Miejscowość: Rabka Zdrój
Kraina: Gorce
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Gorce

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Bardzo ciekawa sesja.Pozdrawiam:)

Autor: Irwina   Dodano: 2014-09-15  23:25:05
zobacz wszystkie komentarze w serwisie