Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Widok na Tatry z Magurek. Gorce

Galeria: Gorce Włącz pokaz slajdów

 
Widok na Tatry z Magurek. Gorce

Tytuł zdjęcia: Widok na Tatry z Magurek. Gorce


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2016-01-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 8  Odsłon: 3532 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W sierpniu, kiedy była budowana wieża widokowa na Magurkach (1108 m n.p.m.) byłem do tego projektu nastawiony bardzo sceptycznie. Samochody terenowe dowożące materiały budowlane rozjeżdżały gorczańskie szlaki, a sama konstrukcja wieży bardziej szpeciła okoliczny krajobraz niż przydawała mu uroku. Kiedy ostatniego dnia minionego roku, jeszcze po ciemku przy trzaskającym mrozie, stanąłem na szczycie gotowej już wieży zdania w zasadzie nie zmieniłem, ale... widok był oszałamiający. Najbardziej zaskakujące były światła Zakopanego, które... ścieliły się niemal u mych stóp.
Miejscowość: Ochotnica Górna
Kraina: Gorce
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Gorce

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Cudownie ... brak słów ... p. Edward powiedział wszystko :-)

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2016-01-30  17:22:03
tu też super...

Autor: Dominik Kaźmierczak   Dodano: 2016-01-29  17:27:42
Krajobraz jest szczególny poprzez wieloplanowość, wzrok dąży od planu do planu, przebywa las, dolinę przykrytą chmurami, aż osiąga dal, skalną grań, podświetloną wschodzącym słońcem. Krajobraz pełen uroku plastycznego i krajoznawczego.

Autor: Edward Piotr Zawiślak   Dodano: 2016-01-28  21:22:29
Kwintesencja gór!

Autor: Artur74   Dodano: 2016-01-28  11:29:15
Cudnie na niebie ... i światełko pięknie muska wierzchołki drzew ...i mgła się delikatnie snuje ...pięknie jest w obrazie i w słowie .

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2016-01-28  09:37:37
zobacz wszystkie komentarze w serwisie