Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gorczańskie polany, dalekie panoramy, nieba autostrady... Gorczański Park Narodowy

Galeria: Gorce Włącz pokaz slajdów

 
Gorczańskie polany, dalekie panoramy, nieba autostrady... Gorczański Park Narodowy

Tytuł zdjęcia: Gorczańskie polany, dalekie panoramy, nieba autostrady... Gorczański Park Narodowy


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2018-12-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1520 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Patrząc na to niebo poprzecinane smugami samolotów jak tu nie zadrzeć glowy. Jak nie zapatrzeć się w słońce. Jak nie zmrużyć oczu... nie wiadomo czy w obronie, czy w uśmiechu. A potem powoli opuścić wzrok, żeby sięgnąć szczytów Magurek, Przehyby i Lubania... ech... czy trawy tam tak samo rude, wilgotne i wonne? Czy widoki dalekie, nieuchwytne???  Ech... nie zwodźcie mnie polany gorczanskie na manowce. Ja i tak wiem żeście w świecie najpiękniejsze...
Miejscowość: Ochotnica Górna
Kraina: Gorce
Województwo: małopolskie
 
Schowaj mapę

Gorce

Gorce to jedne z najbardziej przaśnych gór w Polsce. Niezbyt wysokie z licznymi odkrytymi przestrzeniami, których tutaj nie nazywa się halami tylko polanami, są wymarzonymi górami dla osób stawiających pierwsze kroki na turystycznym szlaku. Poza tym ich największą zaletą jest położenie - tylko 30 km w linii prostej od Tatr co sprawia, że widoki w Gorcach należą do najpiękniejszych w naszym kraju. Gorce to góry sentymentalne - idealne na samotną wędrówkę z plecakiem lub we dwoje z ukochaną dziewczyną.

Gorce to także góry bardzo przyjazne - pasmowy układ wzniesień powoduje, że raz zdobywszy pewną wysokość utrzymujemy ją przez długi czas tylko z rzadka pokonując niewielkie przewyższenia. Jeśli dodamy do tego dość gęstą sieć schronisk turystycznych oraz proturystyczną politykę dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego otrzymujemy pełny obraz gór sielskich, łagodnych i przyjemnych. Oprócz Turbacza musimy w Gorcach koniecznie "zaliczyć" także Stare Wierchy, Mostownicę, Kudłoń, Gorc i Lubań.

Gorce najlepiej charakteryzuje krótki poemat Stanisława Pagaczewskiego zaczerpnięty z jego książki pt. "Znów idę na południe".

"Znów idę na południe kark Turbacza poklepać kudłaty, - Ej Ty – powiedzieć mu szorstko, by nie wyczuł czułości w głosie."
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych