Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gniezno - kościół św. Jana Chrzciciela

Galeria: Gniezno Włącz pokaz slajdów

 
Gniezno - kościół św. Jana Chrzciciela

Tytuł zdjęcia: Gniezno - kościół św. Jana Chrzciciela


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-04-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 6349 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest to dawna świątynia i klasztor bożogrobców. Budynki wzniesione zostały w połowie XIV wieku, w stylu gotyckim, wieża z XV-XVI w. z hełmem barokowym krytym blachą miedzianą. Jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium. Nad wejściem do świątyni znajduje się podwójny krzyż - symbol kanoników regularnych Grobu Chrystusa. Na początku ubiegłego stulecia w prezbiterium kościoła odsłonięto XIV-wieczną polichromię. Malowana była al secco. Na sklepieniu zobaczyć można głowy królów i proroków Starego Testamentu. Na ścianach znajdują się namalowane sceny z życia Jezusa, Maryi, patrona kościoła - św. Jana Chrzciciela i innych świętych.
Miejscowość: Gniezno
Kraina: Pojezierze Gnieźnieńskie
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Gniezno

Powstanie Gniezna wiąże się z historią kształtowania się państwa polskiego. Prawie każdy zna legendę o założeniu Gniezna przez Lecha , która mówi o gnieździe orłów, od którego wywodzi się nazwa grodu. Jednak, kiedy to się stało, tego dokładnie nikt nie wie.

Pierwsze ślady osadnictwa na terenach Gniezna, pochodzą z końca paleolitu, sprzed 8 tys. lat. Pod koniec VIII w. istniał tu obronny zespół osadniczy państwa plemiennego Polan. Rozbudowany i zmodernizowany przez Mieszka I stał się siedzibą pierwszych władców piastowskich jako główny gród państwa Polan.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Gniezno - kościół św. Jana Chrzciciela
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych