Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: OlsztynekWłącz pokaz slajdów

Gra kolorów
Piejo kury piejo
Cisza wschodzącego słońca
W Muzeum Budownictwa Ludowego
Hutnik 2
Hutnik 1
Kwiatek
Zapomiane krajobrazy
Wiatrakowy pejzaż. Skansen w Olsztynku
Wiatrakowy pejzaż
Skansen w Olsztynku
kot - Skansen w Olsztynku
bocian
koza - Skansen w Olsztynku
Skansen w Olsztynku
Skansen w Olsztynku
Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny
Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny
Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny
Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny
Olsztynek

Olsztynek

miejscowość

Chciałoby się spytać, czy paralela między Olsztynem a Olsztynkiem oraz Warszawą a Warszawką jest taka sama. Zdrobniały brakt stolicy Warmii i Mazur nie nosi na szczęście piętna poczucia wyższości. Jest sobie za to małym przytulnym miasteczkiem, w którym można zobaczyć jeden z ładniejszych skansenów. Wielkością podobny do tego w Sanoku.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku (bo tak głosi oficjalna nazwa) ma powierzchnię 38 ha, na której prezentowane są budynki z XVIII, XIX i pocz. XX w. z (między innymi) Warmii, Mazur, Sambii czy Pruskiej Litwy. Tworzą swoisty mikroświat pozwalający zanurzyć się w odległej przeszłości. Tym bardziej gdy latem odbywają się tu folklorystyczne imprezy.

W cichym i spokojnym Olsztynku cicho i spokojnie zawsze nie było. Przez wieki przetaczały się tędy hordy tatarskie (które Olsztynek spaliły), wojska polskie i rosyjskie. II wojna światowa tylko dopełniła zniszczeń. Miasto straciło znaczną część zabudowy.

Zachowały się za to fragmenty zamku krzyżackiego, który wzniesiono tu w XIV w. Z pierwotnego założenia do naszych czasów dotrwały piwnice z gotyckimi sklepieniami i część murów. Zamek przebudowywano wiele, wiele razy, aż postanowiono przerobić go na szkołę. Do zabytków miasta zaliczane są także fragmenty murów z XIV w., gotycki kościół oraz neoklasycystyczne kamieniczki.