Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rowerem po okolicach Modlina. Zabytkowa cegielnia w Kosewie. Budynek pieca do wypalania cegły.

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Rowerem po okolicach Modlina. Zabytkowa cegielnia w Kosewie. Budynek pieca do wypalania cegły.

Tytuł zdjęcia: Rowerem po okolicach Modlina. Zabytkowa cegielnia w Kosewie. Budynek pieca do wypalania cegły.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2012-07-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2752 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Do odwiedzenia cegielni w Kosewie zainspirował mnie artykuł dr P. Oleńczaka w Gazecie Pomiechowskiej pt. KOSEWO. Cytuję najciekawsze fragmenty tego artykułu:... Od 1811 r. rozpoczęła się wielka rozbudowa Twierdzy Modlin wg paryskich projektów zatwierdzonych przez cesarza Napoleona Bonaparte. Tempo pracy było mordercze. Roboty zaczynały się o trzeciej nad ranem na znak dany wystrzałem armatnim a kończyły się o zmierzchu również wystrzałem z działa i tylko wtedy można było zejść z placu budowy. W lipcu 1811 r. przy fortyfikacjach Modlina pracowało 7000 żołnierzy, 1200 robotników i 200 murarzy. Z dostarczaniem cegły na budowę był jednak duży kłopot, gdyż Twierdza była budowana WYŁĄCZNIE cegłą z pobliskiej Cegielni Dóbr Koronnych ( czyli państwowej ) w Kosewie. Na początku kwietnia 1811 r. zamówiono tu na cały 1811 r. 2 mln cegieł i 150 tys. dachówek. Wielka rozbudowa twierdzy Modlin w 1811 r. rozpoczęła się niefortunnie bo wielką suszą. Wszystkie studnie w cegielni wyschły. Wodę trzeba było sprowadzać z Narwi i Wkry. Wodę do cegielni wożono w 1811 r. 154 dni. W okresie najintensywniejszych prac jeździło 20 fur z wodą dziennie. Płacono 6 zł za jedną furę, dla porównania robotnicy kopiący wały i murarze dostawali po 1 zł za cały dzień ciężkiej pracy, żołnierze po 15 gr.... Obecnie cegielnia w Kosewie jest własnością prywatną.
Miejscowość: Kosewo
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Takie wycieczki rowerowe lubię!

Autor: Artur74   Dodano: 2012-08-17  21:14:07
To rzeczywiście piękny, zabytkowy obiekt:) Trudno go było znaleźć na mapie i jeszcze trudniej odszukać w terenie. Jak już dotarłam do celu wyleciały naprzeciw mnie 3 groźne wilki. Trochę się przestraszyłam, bo w pobliżu nikogo nie było. Jak już chciały mnie zaatakować jakimś cudem odnalazł się ich właściciel i poskromił te ujadające stworzenia. Po tym incydencie długo nie mogłam się uspokoić i oglądanie cegielni nie sprawiało mi już przyjemności. Pozdrawiam serdecznie:)

Autor: ElaJ   Dodano: 2012-08-01  15:16:57
Piękny obiekt.Pozdrawiam wakacyjnie :)

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2012-08-01  11:11:29
zobacz wszystkie komentarze w serwisie