Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szczypiorno. Mazowiecki krajobraz.

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Szczypiorno. Mazowiecki krajobraz.

Tytuł zdjęcia: Szczypiorno. Mazowiecki krajobraz.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2012-08-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3782 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Mazowiecki krajobraz-otulony słońcem, smagany wiatrem, osnuty mgłą, zmoczony deszczem. Wśród mazowieckich pól, łąk i lasów przejeździłam w ciągu wielu lat rowerem setki, może nawet tysiące kilometrów. Poruszałam się często po tych samych szlakach, ale zawsze odkrywałam tam coś nowego, coś czego jeszcze nie widziałam i czego się nie spodziewałam. Każda wycieczka była dla mnie nowym odkryciem, odkryciem nowego mazowieckiego świata, świata zawsze pięknego, fascynującego i ukochanego. Kończy się już dla mnie sezon rowerowy, żegnam się powoli z mazowieckim krajobrazem a on zdaje się do mnie mówić: oglądaj mnie, podziwiaj, tęsknij, czekam na ciebie za rok.
Miejscowość: Szczypiorno
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
przepiękny obrazek. bardzo mi się podoba. pozdrawiam Elu

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2012-08-13  22:59:56
zobacz wszystkie komentarze w serwisie