Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Boguszyce - wnętrze kościoła

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Boguszyce - wnętrze kościoła

Tytuł zdjęcia: Boguszyce - wnętrze kościoła


Autor: KRET
Data dodania: 2009-11-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 6943 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zachowany wewnątrz zespół renesansowych malowideł wykonanych co najmniej do 1569 r., przypisywany jest malarzowi i rzeźbiarzowi warszawskiemu Janowi Jantasowi. Prawdopodobnie jednak malowało je kilku artystów. Głównym elementem polichromii są ośmioboczne, kwadratowe i okrągłe kasetony, wypełnione dekoracją roślinną. W środkowej części nawy można zobaczyć elementy groteski, choćby osła grającego na wioli czy świnię grającą na bębnie. Na ścianach nawy znajdują się malowane postaci świętych, a w prezbiterium - ewangeliści, rycerz, chłop, starzec i młodzieńcy oraz Pantokrator - Chrystus Wszechwładca. Boguszycka polichromia wymieniana jest wśród najwybitniejszych dzieł malarstwa stropowego w Polsce. Bogate wyposażenie wnętrza podkreślają trzy ołtarze szafiaste z datami 1558. Dwa ołtarze są późnogotyckie - mistrza IS z rzeźbioną grupą Rodziny Marii w polu środkowym oraz ze scenami z życia Chrystusa na rzeźbionych i malowanych skrzydłach oraz mistrza PS, z malowanymi postaciami św. Piotra, św. Pawła, św.Hieronima i św.Jana Chrzciciela na skrzydłach oraz Męczeństwa św. Sebastiana w zwieńczeniu. Trzeci ołtarz, poliptyk renesansowy wykonany jest przez Jantasa z rzeźbioną grupą Ukrzyżowania pośrodku oraz scenami z dzieciństwa i męki Chrystusa na rzeźbionych i polichromowanych skrzydłach.
Miejscowość: Boguszyce
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych