Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac w Radziejowicach

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Pałac w Radziejowicach

Tytuł zdjęcia: Pałac w Radziejowicach


Autor: KRET
Data dodania: 2010-01-31
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3483 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1800 roku posiadłość znajdowała się w zupełnej ruinie. W 1802 roku znany architekt Jakub Kubicki, twórca m.in. Belwederu przeprowadza odbudowę i adaptację wnętrz w stylu klasycystycznym. Następuje połączenie pałacu z dawnym zamkiem, w którym umieszczono oranżerię. Mansardę pałacu przeznaczono na teatr. Według projektu Kubickiego wykonał to miejscowy cieśla Pietraszek, zaś dekorację namalował malarz - amator Jakub Sokołowski. Odbudowa zameczku jest jedną z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznej budowli, do ukształtowania której posłużono się formami stylu gotyckiego. Uznawano, że będą najwłaściwsze - nie wzięto zupełnie pod uwagę jej pierwotnego stylu. Gotyk kojarzył się w tym czasie z dawnością, był zatem najodpowiedniejszym stylem dla budowli, której historia sięgała odległej przeszłości. Odbudowa ta jest przykładem pojmowania zasad konserwacji w początkach XIX w., a zarazem jest to jeden z najwcześniejszych przykładów neogotyku w polskiej architekturze tego czasu. Przebudowane przez Kubickiego wnętrza dawnego pałacu otrzymywały bogatą dekorację sztukatorską i malarską, zachowaną częściowo do dziś.
Miejscowość: Radziejowice
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych