Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Skansen w Sierpcu - żniwa

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Skansen w Sierpcu - żniwa

Tytuł zdjęcia: Skansen w Sierpcu - żniwa


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2008-12-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 9343 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na polach przylegających do zagród prezentowane są pokazy koszenia kosą i kosiarką konną, wiązania snopów i stygowania. Przez cały dzień pracuje młockarnia napędzana silnikiem spalinowym. W stodołach turyści mogą obejrzeć: młócenie zboża cepami, oczyszczanie ziarna przy pomocy wialni, wyrób kaszy, a także mielenie ziarna w żarnach.
Miejscowość: Sierpc
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Prawda historia... którą jeszcze pamiętam:) żyło się ciężko i raczej nikt nie tęskni za powrotem do takich żniw, ale pola były dużo bardziej barwne:)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2011-10-18  19:46:12
To już historia-ładne zdjęcie.

Autor: Halina Ziółkowska   Dodano: 2011-10-18  18:26:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie