Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wkra, przedszkole nurogęsi.

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Wkra, przedszkole nurogęsi.

Tytuł zdjęcia: Wkra, przedszkole nurogęsi.


Autor: Edward Piotr Zawiślak
Data dodania: 2014-09-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 2  Odsłon: 1779 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Od pewnego czasu przybywa nurogęsi gniazdujących w centrum kraju. Samica składa zwykle 8-12 jaj. Młode już w wieku kilku dni wprawnie nurkują. Lotność uzyskują w wieku 60-70 dni. Sukces lęgowy tych ptaków może być dość wysoki, ale u nas wiele lęgów ulega zniszczeniu w wyniku drapieżnictwa lub niepokojenia przez sobotnio-niedzielnych turystów i wędkarzy.
Miejscowość: Pomiechówek
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: ptaki rzeki  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Niesamowite, a zapoznaliście się już z najnowszym projektem Moda na Mazowsze? Tam również znajdziecie inspiracje do odkrywania nowych - mazowieckich zakątków - serdecznie polecam ;) modanamazowsze.pl

Autor: Lukrecja Cukrowa   Dodano: 2014-09-22  17:45:07
Niesamowite!

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2014-09-20  21:38:06
świetne...

Autor: Teresa T   Dodano: 2014-09-18  20:57:01
zobacz wszystkie komentarze w serwisie