Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół pobernardyński pw. św. Antoniego Padewskiego

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Kościół pobernardyński pw. św. Antoniego Padewskiego

Tytuł zdjęcia: Kościół pobernardyński pw. św. Antoniego Padewskiego


Autor: Jerzy Sikorski
Data dodania: 2015-01-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1581 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Barokowy kościół wzniesiony w latach 1666-96 z fundacji sędziego ziemskiego Tomasza Gocłowskiego. Do 1864 r. należy do Zakonu Bernardynów. 26 maja 1831 r. dzielnie broniony przez "Czwartaków". W latach 1915-17 zamieniony na szpital wojskowy. Na przestrzeni 300 lat kilkakrotnie uszkadzany w wyniku działań wojennych lub pożarów. Największa tragedia miała miejsce w nocy z 13 na 14 marca 1989 r. gdy pożar strawił całe wnętrze świątyni, poważnie uszkodził dach i wieżę.
Miejscowość: Ostrołęka
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych