Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu.

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu.

Tytuł zdjęcia: Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu.


Autor: Jerzy Sikorski
Data dodania: 2015-12-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 792 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pierwotnie świątynia gotycka . W latach 1625-58 gruntownie przebudowana według projektu T. Pacino (barokowo - renesansowa). Częściowo zniszczona we wrześniu 1939 r. Odbudowana do 1949 r. Miejsce wiecznego spoczynku 12 prymasów Polski. 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II erygował diecezję łowicką, podnosząc kolegiatę łowicką do godności katedry. 14 czerwca 1999 r. podniesiona do godności bazyliki mniejszej. 13 listopada 2012 r. wpisana na listę Pomników Historii.
Miejscowość: Łowicz
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych