Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dom pod Trąbami

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Dom pod Trąbami

Tytuł zdjęcia: Dom pod Trąbami


Autor: Piotr Łykowski
Data dodania: 2009-02-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4358 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dom pod Trąbami to dawna kanonia, dobudowana w końcu XIV wieku do muru obronnego. Gotycka kamienica stanowiła część fortyfikacji bramy wyszogrodzkiej i była mieszkaniem płockich kanoników. Dom pod Trąbami charakteryzuje się bardzo grubymi murami, masywnymi przyporami od ulicy mostowej oraz piwnicami z gotyckimi sklepieniami. Na szczycie budynku znajduje się herb rodziny Radziwiłów Trąby, skąd wzięła się nazwa domu. Jest to pamiątka pobytu w Płocku Karola Stanisława Radziwiłła zwanego "Panie Kochanku" (XVIII w.). W 1717 roku budynek został zaadaptowany na seminarium duchowne, utworzone przez biskupa Ludwika Załuskiego. Przed II wojną światową mieściła się tu Polska Akcja Katolicka. Po wojnie była tam przez pewien okres kawiarnia "Zamkowa". Od 1997 r. w budynku mieszczą się ponownie organizacje i stowarzyszenia katolickie. Dom pod Trąbami stoi na placu Narutowicza, lecz jego adres to ul. Mostowa 1, która przebiega od strony południowej. Przed budynkiem znajduje się pomnik biskupa Leona Wetmańskiego, zamordowanego w 1941 r. w obozie w Działdowie. W południowej ścianie szczytowej widoczny jest zarys muru obronnego, który w pobliżu łączył się z murami zamku. Wyżej, w półokrągłym zwięczeniu, znajduje się herb Trąby z koroną barona i kapeluszem biskupim Aleksandra Dziewałtowskiego.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: gotyk  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych