Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: MazowszeWłącz pokaz slajdów

O krok od Szczęścia. Mazowsze
Wieś Szczęście. Mazowsze
Okolice Rawki Mazowieckiej (Ruda). Mazowsze
Kapliczka w Rudej (okolice Rawki Skiernieiwckiej). Mazowsze
Ruiny zamku w Rawie Mazowieckiej. Mazowsze
Lasy Sękocińskie w okolicach Suchego Lasu. Mazowsze
XVIII - wieczny kościół w Izdebnie Kościelnym. Mazowsze
Izdebno Kościelne. Mazowsze
Uroczysko Bartnica niedaleko Borowin. Mazowsze
Bolimowski Park Krajobrazowy. Mazowsze
Aleja lipowa w Karolinie (leśniczówka Dębak). Mazowsze
Karolin. Mazowsze
Przydrożna kapliczka w okolicach Izdebna Kościelnego. Mazowsze
Budy Grabskie. Mazowsze
Nad Rawką. Mazowsze
Wólka Łasiecka. Mazowsze
Stara chata w Wólce Łasieckiej. Mazowsze
Wólka Łasiecka. Mazowsze
Rawka powyżej młynu w Suliszewie. Mazowsze
Rzeka Rawka w Suliszewie. Mazowsze
Mazowsze - Artykuły / Felietony
Święto Kwiatów. Skierniewice

Święto Kwiatów. Skierniewice (felieton)

Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to doroczna impreza przyciągająca do Skierniewic rzesze jej wiernych fanów. Najbardziej widowiskową częścią, trwającego dwa dni święta, jest otwierająca je Parada.

 
Artykuł dodano: 2023-12-22 | Autor: ElaJ
czytaj dalej
 
Mazowsze

Mazowsze

kraina

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.