Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Podlaskie sarny

Galeria: Podlasie Włącz pokaz slajdów

 
Podlaskie sarny

Tytuł zdjęcia: Podlaskie sarny


Autor: Marcin Narbutowicz
Data dodania: 2010-08-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.83  Ocen: 6  Odsłon: 3077 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sarny to zwierzęta bardzo pospolite w Polsce. Zamieszkują przeważnie rzadkie lasy liściaste i mieszane oraz zarośla. Najłatwiej spotkać je jednak można na pograniczu lasu i łąk lub na samych łąkach, polach a nawet terenach wiejskich i na obrzeżasz miast (tzw. populacja polna). Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 800 tysięcy osobników tego gatunku. W zimie sarny łączą się w stada tzw. rudle, które na wiosnę i latem dzielą się na wiele mniejszych grupek. Ruję odbywają dwukrotnie - od połowy lipca do połowy sierpnia oraz w zimie, w listopadzie lub grudniu. Mimo, że największa ich aktywność w czasie dnia przypada w godzinach rannych oraz wieczorem, sarny można zobaczyć niemal o każdej porze dnia.
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: zwierzęta  
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
WOW!!! Bogdanie, dziękuję za dodatkowe rozwinięcie tematu. W sprawach biologii zwierzyn jestem laikiem, bardziej mnie "kręci" ichtiologia.

Autor: Marcin Narbutowicz   Dodano: 2010-08-28  13:04:13
Urokliwe! Piękne ujęcie, światło no i te sarny :-)

Autor: Agnieszka Dąbrowska   Dodano: 2010-08-27  14:21:31
Dawniej sądzono,że ciąża u saren trwa 5 miesięcy,zapłodnienie następuje z reguły wyłącznie w listopadzie i grudniu,a ruja letnia to tylko ruja "rzekoma".Pogląd ten opierał się na tym,że w okresie od lata do końca listopada w macicy strzelonych kóz nie znajdowano płodów.Badania wykazały,że kozy zostają pokryte w okresie letnim,a okres od lipca - sierpnia do grudnia jest okresem ciąży utajonej.W normalnym przebiegu ciąży zapłodnione jajo dostaje się do macicy,gdzie rozwija się tylkodo stadium blastuli,małego pęcherzyka średnicy 0,1 mm.Przez 4 miesiące dalej nie rosną.Dopiero na przełomie listopada i grudnia jajo wszczepia się w ściankę macicy ,zarodek otrzymuje wówczas z organizmu matczynego substancje odżywcze do rozwoju.Łączny czas trwania ciąży wynosi więc 9,5 miesiąca.Tak więc wg obecnej wiedzy okres rui to tylko okres lipca - sierpnia.

Autor: borowiak   Dodano: 2010-08-27  08:41:30
Gratuluję całej sesji.

Autor: JureK   Dodano: 2010-08-26  23:01:39
zobacz wszystkie komentarze w serwisie