Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gdy czas zaciera i niepamięć.... Szczucin

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Gdy czas zaciera i niepamięć.... Szczucin

Tytuł zdjęcia: Gdy czas zaciera i niepamięć.... Szczucin


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3063 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Leśny kirkut w Szczucinie łatwo przeoczyć. Między sosnami, na nie ogrodzonej polance, kilka metrów od szosy Kielce - Tarnów poniewierają się zarośnięte mchem, oplecione bluszczem, spatynowiałe, pokruszone i powywracane przez czas stelle i macewy. Z piaskowca, wapienia, czarnego marmuru i czerwonego granitu. Od czasu do czasu pojawiają się na kadesz jacyś zabłąkani chasydzi. Zupełnie nie wiem dlaczego akurat ta nekropolia nie zyskała uznania zasłużonej dla ratowania zabytków kultury judaistycznej fundacji rodziny Nissebaumów.
Miejscowość: Szczucin
Kraina: Ponidzie
Województwo: małopolskie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
A tu też postaram się zawitać... :)

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2010-12-27  13:05:49
zobacz wszystkie komentarze w serwisie