Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stopnica - zagadkowa rzeźba na kościelnym cmentarzu

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Stopnica - zagadkowa rzeźba na kościelnym cmentarzu

Tytuł zdjęcia: Stopnica - zagadkowa rzeźba na kościelnym cmentarzu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-03-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3045 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Co to jest i skąd się wzieło w Stopnicy nie wiadomo. Rzeźba na kościelnym cmentarzu stanowi jedna z wielu zajmujących zagadek regionalnych. Nawet niezbyt wprawne oko bez trudu w wykutym w kamieniu posągu dostrzega echo sławnej figury świętego Emeryka pokutującego od stuleci u podnóża Łysej Góry w odległej o jakieś osiemdziesiąt kilometrów od Stopnicy miejscowości Nowa Słupia. Skąd wziął się drugi pielgrzym ? Kogo przedstawia ? Jakie ma znaczenie ? I a co pokutuje kamienna postać ? Nikt nic nie wie. Jak w czeskim filmie.
Miejscowość: Stopnica
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych