Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łążek Garncarski

Galeria: Łążek Garncarski Włącz pokaz slajdów

 
Łążek Garncarski

Tytuł zdjęcia: Łążek Garncarski


Autor: Anna Kuziora
Data dodania: 2009-05-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 9002 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tradycja garncarska w Łążku trwa już ponad 200 lat. Pierwszym udokumentowanym artystą zajmującym się tym fachem był Wincenty Cierpis, którego nazwisko pojawia się w wykazie danych Ordynacji Zamojskiej z 1799 r. Pod koniec XIX wieku działo tutaj już kilkanaście warsztatów garncarskich, w okresie międzywojennym dziesięć, a w latach 60-tych ubiegłego stulecia szesnaście. Obecnie Łążek jest, przede wszystkim, ośrodkiem produkcji kafli, jednak tradycja garncarska nadal jest kultywowana, a ostatnio przeżywa wręcz renesans.
Miejscowość: Łążek Garncarski
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: lubelskie
Tagi: sztuka ludowa  
Schowaj mapę

Łążek Garncarski

Łążek Garncarski to niewielka, śródleśna wioska położona w Lasach Janowskich. Od 200 lat słynie ona z wyrobów ceramicznych, które po dziś dzień odbierają kupcy z całej Polski.

Przed I wojną światową tutejsze wyroby docierały do nabywców w odległych rejonach Rosji, a w okresie międzywojennym do warszawskich sklepów. Obecnie w Łążku działa kilka pracowni garncarskich wytwarzających naczynia gliniane tradycyjnymi metodami oraz pracownia wyrabiająca kafle.

Łążek i jego oryginalne tradycje stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych tego regionu. Każdego roku organizowany jest tu Jarmark Garncarski, na którym lokalni artyści reklamują i sprzedają swoje wyroby.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Łążek Garncarski
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych