Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Trzcińsko - Zdrój. Stara zabudowa miasteczka

Galeria: Pojezierze Myśliborskie Włącz pokaz slajdów

 
Trzcińsko - Zdrój. Stara zabudowa miasteczka

Tytuł zdjęcia: Trzcińsko - Zdrój. Stara zabudowa miasteczka


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-10-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 6348 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Stosunkowo mało zniszczone podczas wojny Trzcińsko - Zdrój utrzymało swój zabytkowy charakter. Stare miasto, o kształcie zbliżonym do półkola, jest nadal prawie w całości otoczone średniowiecznymi murami obronnymi. Świetnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny skałda się z rynku otoczonego szachownicową siatką ulic. Miasto zachowało też w większości dawną parterową zabudowę, częściowo ryglową z XVIII i XIX w.
 
Schowaj mapę

Pojezierze Myśliborskie

Pojezierze Myśliborskie rozciąga się pomiędzy doliną Odry a doliną górnej Płoni. Na jego krajobraz składają się dość niskie pagórkowate moreny czołowe (wzniesione 20-40 m ponad leżącą na pd. Równinę Gorzowską). Najwyższe wzniesienie - Zwierzyniec, położone na zach. od Chojny, osiąga wysokość 167 m.n.p.m.. Pomiędzy ukształtowanymi przez cofający się lodowiec wzniesieniami rozpościerają się piękne, duże jeziora i malownicze strumienie, płynące zazwyczaj w głębokich jarach i wąwozach.

Największe skupiska jezior znajdują się koło Myśliborza i Lipian, Trzcińska - Zdroju, Chojny oraz Barlinka. Większe kompleksy leśne występują natomiast tylko nad Odrą i pomiędzy Barlinkiem a Gorzowem Wielkopolskim. Szczególnie cennym obiektem przyrodniczym jest rez. przyrody „Skalisty jar Libberta", jedyne na Pomorzu zbocze doliny pokryte skałami wapiennymi, zlepieńcami piaskowymi i głazami narzutowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych