Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół ewangelicki Świętej Trójcy. Kudowa - Pstrążna

Galeria: Kudowa Zdrój Włącz pokaz slajdów

 
Kościół ewangelicki Świętej Trójcy. Kudowa - Pstrążna

Tytuł zdjęcia: Kościół ewangelicki Świętej Trójcy. Kudowa - Pstrążna


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-05-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5149 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pstrążna to wiejska dzielnica Kudowy, położona w zachodniej części Gór Stołowych. Początkowo była małą placówką husytów, którzy schronili się przed prześladowaniami po śmierci Jana Husa, potem ostoją braci czeskich i ewangelików reformowanych. Kościół Ewangelicki wzniesiono na Górze Parkowej w 1799 roku.
Miejscowość: Kudowa Zdrój
Kraina: Góry Stołowe
Województwo: dolnośląskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój - miasto uzdrowiskowe położone w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości od 370 do 420 m.n.p.m . Z trzech stron otoczone jest górskimi gęstymi lasami mieszanymi i skalistymi formacjami Gór Stołowych, gdzie utworzono Park Narodowy.

Historia miasta sięga około 1477 roku, kiedy to na terenie państewka homolskiego włączonego do hrabstwa kłodzkiego powstała maleńka osada górska Lipolitow. Rozwój wioski nastąpił dzięki odkryciu źródeł wód mineralnych, opisanych w Glacjographi duchownego G. Aeluriusa, który pisał, że szczawy kudowskie są dobre w smaku i nad wino przedkładane. W XVIII-wieku przy źródłach wybudowano pierwsze urządzenia kąpielowe, choć w tym okresie wieś zajmowała się głównie tkactwem.

W roku 1783, gdy uzdrowisko kupiła spółka lekarzy nastąpił szybki rozwój miejscowości. W XX-wieku, kiedy dotarła do Kudowy kolej a miasto stało się europejskim kurortem, powstało najwięcej pensjonatów i domów o architekturze typowej dla uzdrowiska. Tutaj panują doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze. Są tu piękne trasy wycieczkowe oraz niepowtarzalne miejsca sprzyjające wypoczynkowi i leczeniu się o każdej porze roku.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół ewangelicki Świętej Trójcy. Kudowa - Pstrążna
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych