Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krasnobród - kościół pw. Nawiedzenia N.M.P. (Sanktuarium Maryjne)

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Krasnobród -  kościół pw. Nawiedzenia N.M.P. (Sanktuarium Maryjne)

Tytuł zdjęcia: Krasnobród - kościół pw. Nawiedzenia N.M.P. (Sanktuarium Maryjne)


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-04-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4406 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół ten pochodzi z lat : 1690 - 99. Ufundowany przez Marię Kazimierę Sobieską, konsekrowany, 12 VIII 1699 roku przez bp. ormiańskiego ze Lwowa, Stanisława Kotlińskiego. W latach 1767 - 1769 przebudowano fronton. Budynek kilkakrotnie restaurowany, zniszczony w czasie II wojny światowej poprzez wykorzystania go na magazyn zbożowy. Wyremontowany po zakończeniu II wojny w 1946 roku. Budynek kościoła murowany z cegły, otynkowany, jednonawowy, barokowy, wg projektu Jana Michała Linka. Przy prezbiterium dwie zakrystie i skarbiec, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Kościół jest połączony z budynkiem klasztornym, stojącym z lewej jego strony. Jest on wyposażony w 5 ołtarzy. Ołtarz główny, drewniany, został wykonany przez Jana Mauchera w latach 1774 - 1776. W ołtarzu tym jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej, wokół którego są umieszczone liczne wota. Po prawej stronie kościoła ołtarze: św. Józefa i św. Anny, po lewej: MB Różańcowej i św. Walentego. Boczne ołtarze, podobnie jak główny, drewniane. W 1778 roku dobudowano kruchtę wraz z bramą wg projektu Jana Mauchera. Ołtarz soborowy pochodzi prawdopodobnie z prywatnej kaplicy Jana III Sobieskiego. Na chórze 33 głosowe organy wykonane w 1975 roku przez Zygmunta Kamińskiego z Warszawy.
Miejscowość: Krasnobród
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych