Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Narol. Roztocze

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Narol. Roztocze

Tytuł zdjęcia: Narol. Roztocze


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-09-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 16917 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wzniesiony przez Antoniego Feliksa Łosia w latach 1770 - 1781 pałac w Narolu jest jedną z najpiękniejszych późnobarokowych rezydencji w Polsce. Wokół pałacu, do którego prowadziwspaniała aleja starych lip rozciąga się trójkondygnacyjny ogród włoski założony w 1773 r. Obecnie pałac jest własnością prywatną Władysława Kłosiewicza, znanego klawesynisty. Nowi właściciele powołali fundację "Pro Academia Narolense", której celem jest odbudowanie pałacu i stworzenie w nim szkoły muzycznej dla utalentowanych młodych ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej.
Miejscowość: Narol
Kraina: Roztocze
Województwo: podkarpackie
Tagi: barok pałace  
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pałac podczas II wojny światowej został ograbiony przez Niemców, i Rosjan. Dzieła zniszczenia dokończyli UB-ecy, którzy chcąc wykurzyć ukrywających się w podziemiach partyzantów AK podpalili pałac. Partyzantów schwytano a pałac płoną nie gaszony przez dwa tygodnie. Trwał w takim stanie przez prawie pół wieku.

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2011-07-30  19:10:03
zobacz wszystkie komentarze w serwisie