Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tarnowskie Góry - zamek

Galeria: Tarnowskie Góry Włącz pokaz slajdów

 
Tarnowskie Góry - zamek

Tytuł zdjęcia: Tarnowskie Góry - zamek


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2009-05-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2834 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Renesansowy zamek w Starych Tarnowicach (dzielnica Tarnowskich Gór) wybudowano w II poł. XVI wieku z inicjatywy Piotra Wrochema. Czasy jego panowania były złotym wiekiem tej budowli. Po II wojnie światowej zamek stał się własnością PGR-u, zaniedbywany powoli zamieniał się w ruinę. Dziś prowadzone są intensywne prace remontowe, przywracające mu dawną świetność. Sam zamek wymaga jeszcze wiele pracy, ale teren kompleksu zamkowego już odzyskał swoją urodę.
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Kraina: Górny Śląsk
Województwo: śląskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry położone są na Wyżynie Śląskiej, 25 km na pn. od Katowic. Znane są przede wszystkim z atrakcji związanych z górnictwem, z których największym unikatem jest zabytkowa Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest to ok. 600-metrowy odcinek chodnika, którym niegdyś odprowadzano z kopalni wodę. Obecnie zwiedza się go płynąc pod ziemią łodziami.

Ponadto w pd. części miasta znajduje się zabytkowa kopalnia rud metali, a obok niej skansen maszyn parowych. To właśnie w Tarnowskich Górach w roku 1788 uruchomiono drugą w Europie, a pierwszą na ziemiach polskich maszynę parową do odwadniania kopalni. Do zwiedzania udostępnione są także wyrobiska dawnej kopalni ołowiu i srebra z XVI-XIX wieku o długości ok. 1,7 km.

W miasteczku warto zwiedzić także okazały ratusz z XIX wieku oraz zabytkowe kamienice, częściowo z podcieniami.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Tarnowskie Góry - zamek
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych