Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: ChojniceWłącz pokaz slajdów

Miejski zaułek
Brama Człuchowska
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Miejska wieża ciśnień
Przy Bramie Człuchowskiej
Nawa boczna kościoła Zwiastowania NMP
Ambona fragment i tabernakulum z kościoła Zwiastowania NMP
Myjąca nogi
Biorąca prysznic...
Plafon z kościoła Zwiastowania NMP
CHOJNICE  FOTO 2
Na Starym Rynku
Okiem tura...
Baszta
Stalowy tur
Chojnice - Bazylika
Chojnice,  d. kościół i klasztor Augustianów.
Chojnice,  bazylika.
Chojnice,  Brama Człuchowska.
Chojnice,  fontanna w rynku.
Chojnice

Chojnice

miejscowość

Położone w Borach Tucholskich Chojnice należą do jednych z ciekawszych miast w województwie pomorskim. Pamiętają czasy Krzyżaków i czasy walki przeciw nim, szwedzki Potop, religijne waśnie i ogromne pożary, które strawiły olbrzymią część miasta. Na szczęście zachowały się fragmenty okalających Stare Miasto średniowiecznych murów. Co ważne, sam układ przestrzenny Starówki zabudowanej kamienicami z XVIII i XIX w. również jest średniowieczny.

Jako że w Chojnicach rezydował niejeden zakon - począwszy od krzyżaków, przez augustianów, a na jezuitach skończywszy, dziś możemy podziwiać kilka zabytkowych budowli należących do braci w wierze. I tak jezuici pozostawili po sobie XVIII-wieczne barokowe kolegium, augustianie zaś konwikt, czyli dawny kościół i klasztor pochodzące również z tego okresu.

W centrum miasta znajduje się niewielki zadbany rynek, na nim zaś neogotycki ratusz z 1902 r. (został zbudowany w miejscu XVI-wiecznego ratusza). Najważniejszym (sakralnym) zabytkiem jest zaś bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Podobno powstała w miejscu pogańskiej świątyni Świętowita - boga niebios, wojny, urodzaju i płodności.