Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fragment starówki w Chojnicach

Galeria: Chojnice Włącz pokaz slajdów

 
Fragment starówki w  Chojnicach

Tytuł zdjęcia: Fragment starówki w Chojnicach


Autor: JureK
Data dodania: 2010-05-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.50  Ocen: 2  Odsłon: 1612 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Chojnice
Kraina: Bory Tucholskie
Województwo: pomorskie
Tagi: starówki  
Schowaj mapę

Chojnice

Położone w Borach Tucholskich Chojnice należą do jednych z ciekawszych miast w województwie pomorskim. Pamiętają czasy Krzyżaków i czasy walki przeciw nim, szwedzki Potop, religijne waśnie i ogromne pożary, które strawiły olbrzymią część miasta. Na szczęście zachowały się fragmenty okalających Stare Miasto średniowiecznych murów. Co ważne, sam układ przestrzenny Starówki zabudowanej kamienicami z XVIII i XIX w. również jest średniowieczny.

Jako że w Chojnicach rezydował niejeden zakon - począwszy od krzyżaków, przez augustianów, a na jezuitach skończywszy, dziś możemy podziwiać kilka zabytkowych budowli należących do braci w wierze. I tak jezuici pozostawili po sobie XVIII-wieczne barokowe kolegium, augustianie zaś konwikt, czyli dawny kościół i klasztor pochodzące również z tego okresu.

W centrum miasta znajduje się niewielki zadbany rynek, na nim zaś neogotycki ratusz z 1902 r. (został zbudowany w miejscu XVI-wiecznego ratusza). Najważniejszym (sakralnym) zabytkiem jest zaś bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Podobno powstała w miejscu pogańskiej świątyni Świętowita - boga niebios, wojny, urodzaju i płodności.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Fragment starówki w Chojnicach
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dzięki serdeczne za miły komentarz. Fakt Chojnice mnie zauroczyły, bo są pięknym miastem, a dodając, że są to przecież Bory Tucholskie to i okolica jest niezmiernie atrakcyjna:)

Autor: JureK   Dodano: 2010-05-04  21:02:27


Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2010-05-04  19:59:55
Świetna kompozycja, czysta i harmonijna. Zabytki warte spojrzenia własnym celownikiem. Jednym słowem, super... Pozdrawiam

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2010-05-04  19:59:51
zobacz wszystkie komentarze w serwisie